2014. február 26.

Bazsalikom

A bazsalikomnak Magyarországon jelenleg leírt kártevője és kórokozója nincs, ezért biotermesztésre kiválóan alkalmas növény. Az Afrikából és Ázsiából származó bazsalikom hamar meghonosodott a Földközi tenger vidékén és a mediterrán konyha egyik jellemző fűszerévé vált. Az ókori egyiptomiak  királyi szent gyógynövénynek nevezték, antibakteriális hatása miatt. Nálam is nagy becsben van, fűszerkertem, és imádott olaszos ételeim elképzelhetetlenek nélküle!


A bazsalikom sajátos illata, íze miatt kedvelt fűszernövény. Fénykedvelő és meleg igényes növény. Hidegre érzékeny, a levelek már 1-2 °C-on megfeketednek és lehullanak.  Magyarországon csak öntözéssel termeszthető.  A tenyészidőszakban 550-600 mm csapadékot igényel. Vízfogyasztása – különösen az oldalhajtások megjelenését követő időszakban nagy. Termesztésre a gyorsan melegedő, humuszban gazdag, jó vízgazdálkodású talajok a legmegfelelőbbek. A mag csírázásához 18-20 °C hőmérsékletre van szükség. Nálam a magok a napsütötte ablakpárkányon nagyon lassan csíráznak, körülbelül 2 hét alatt. 

A bazsalikom palántaneveléssel és állandó helyre vetéssel egyaránt termeszthető.
A magvak elvetéséhez a 10 cm átmérőjű (és mélységű) cserepet használok. Jó minőségű palántaföldet negyedrészben fehér tőzeggel is keverhetünk. A cserepet ezzel töltjük meg (ha szükséges, meg is nedvesítjük), és a magvakat elvetjük. A vetéssel kapcsolatban van egy fontos tudnivaló, ami a magyar nyelvű tasakokon nem mindig szerepel, hogy a bazsalikom magja fényben csírázó, tehát földdel csak olyan sekélyen takarható, ami a mag helyben maradását még éppen biztosítja. A magvakat az ablakpárkányon elhelyezett cserepekbe márciustól elvethetjük (én már február végén elvetem), és a kis növényeket előnevelhetjük. Május elejétől fokozatosan szoktassuk a külső körülményekhez, de legyünk óvatosak, a bazsalikom fagyérzékeny, és 10°C alatti hőmérséklet sem kedvező. Kiültetésre alkalmas a májusi fagyok utáni időszak. A megedzett kis növénykéket a fagyosszentek elmúlta után beültethetjük a nagyobb edénybe, vagy a szabadba. Helyes, hogy ha az átültetéskor a hosszú főgyökeret visszacsípjük, és valamivel mélyebbre ültessük, mint előző helyén volt.
Előfordulhat, hogy fátyolszerű szalagban egyesével rögzített magvakat vásárolunk. Az ilyen szalagok - megfelelő időben időjárástól függően - a szabadban, állandó helyre is elhelyezhetők. A vetés ideje – a talaj felmelegedésétől függően – április vége, május eleje, jól előkészített sima felületű, apró, morzsás talajba.

A paradicsom és a bazsalikom nemcsak a tányéron szereti egymás társaságát, de a paradicsom köré ültetett bazsalikommal kölcsönösen növelik a terméshozamot is.

Rengeteg bazsalikom fajta létezik, kedvenceim: görög törpebazsalikom,a piros levelű, fahéj illatú. Egy nagyon jó összeállítást találsz a bazsalikom fajtáiról itt!


2014. február 24.

Zöldhagyma, újhagyma


Ha friss, tavaszi fogyasztásra akarunk a kertben zöldhagymát termelni, akkor dughagymát vásároljunk és ősszel, vagy kora tavasszal sűrűbben ültessük 4-5 cm-re egymástól jól fellazított földbe kb. 5-7cm mélyre kis lyukakba.A hagyma gyökeres része nézzen lefelé és takarjuk be földdel. Az én pénztárcakímélő és recycling tippem: az apró 2 cm-es vörös és lila hagymákat kiválogatom tél végén (ezeket egyszerűen lusta vagyok megpucolni :), s ezt duggatom el február végén, március elején. Az ezekből fejlődő zöldhagymák a család kedvencei, folyamatosan lehet szedni és fogyasztani. Saláta, retek kerül mellé, kölcsönösen védik egymást de a sárgarépa ágyást is szegélyezheti, a sárgarépalégy azonnal továbbáll! A kitermelt hagymák helyére a szétültetett salátákat rakom. Ezek a hagymák téli tárolásra nem lesznek alkalmasak. A tavasszal duggatott hagyma időjárástól függően már 4-5 hét múlva fogyasztható.

A zöldhagyma gyógyszer! Csípős, melegítő zöldség. Tisztító, méregtelenítő, izzasztó hatású, antibakteriális, eloszlatja a hideg jellegű külső szindrómákat, mint a nátha, a megfázás. 

Nátha ellen
A zöldhagyma fehér részéből 60 g-ot és a jégcsapretekből pedig 15 g-ot feldarabolunk. 4-5 dl vízben addig főzzük, amíg csak 3 dl marad. Langyosra hűtve megisszuk a lé felét, és fél óra múlva újra langyosra melegítve a másik felét is. Ha náthásnak érezzük magunkat, rögtön fogyaszthatjuk, naponta többször is.

Köhögés ellen

Hét szál zöldhagyma fehér részét gyökerestül egy feldarabolt körtével és 50 g cukorral 4 dl vízben megfőzzük. Megisszuk a levét, utána megesszük a hagymát és a körtét – naponta kétszer.
A hagymamag vetésének ideje is márciusban van. A magvak lassan csiráznak, és két-három hétre van szükségük a kikeléshez. Ezt követően a sűrű állományt megritkítjuk annyira, hogy a növények egymástól 5 cm-re legyenek. A kiszedett palántákat máshol - saláta, karalábé, uborka közé - elültethetjük, mert az áttelepítést jól elviselik. A magvetést - száraz időjárás esetén - rendszeresen öntözni kell. Július közepétől azonban az öntözést mérsékelni kell! Hagymalégy ellen fahamuval védekezhetünk.
Mind a magvetés mind a duggatás után a talaj felszínét porhanyítsuk és a tartsuk féken a gyomokat. A keskeny hagymalevelek alig vernek árnyékot a talajra, ami miatt közöttük a talaj kiszárad, ez ellen szalma takarással védekezhetünk!


2014. február 23.

Burgonya

A burgonya előcsíráztatásának lényege, hogy kiültetés előtt kb. 6 hétig a gumókat 10-12 °C-os világos helyen vékony rétegben helyezzük el, üvegezett verandán, enyhén fűtött télikertben vagy fóliasátorban. A kiültetés idejére, tehát 6 hét alatt  2-3 cm hosszú, vastag, életerős csírákat kapunk. Nem jó ha a  gumó töppedt, száradt, sérült. Beteg gumóból rendkívül vékony, megnyúlt cérnahajtás képződik. Én tavalyi apró burgonyából fogok és azt csíráztatom január vége felé, illetve idén vettem sárga vetőburgonyát is, valamint megpróbálkozom színes burgonya fajták termesztésével is!


 Nálam a hűvös és világos kamraablakban csíráznak tojástartókban.

Kiültetés előtt egy héttel pár cm komposzt vagy tőzegréteggel beszórhatjuk és beöntözhetjük a őket. Március közepétől április elejéig ültethetjük, amikor a talaj hőmérséklete a kiültetés mélységében elérte a 6-8 °C-ot. 60 cm sor- és 35-40 cm tőtávolságra ültetem. Jó mélyen átdolgozott és laza és jó vízgazdálkodású talajt kedveli. Itt is fontos a vetésforgó! Egymástól 60 centire  mély árkokat ások. Magába az árkokba ültetem a vetőburgonyát, nem a bakhátba (onnan töltöm csak a földet!).  Ebbe az árokba duggatom be a csírás gumókat, a csirák felfelé néznek. A fészekbe egy-egy lapát földdel kevert komposztot kell tenni. Ha kész az ültetés, megszokja a helyét a védett árkokban, és hamarabb elkezd nőni, mint a bakhátas!
Amikor eléri a 20-25 centi magasságot, az árkot friss, de kiszáradt fűkaszálékkal és komposzttal kevert földdel  terítem be. Le kell törni az alsó leveleket, majd a bakhátból tölteni rá rá 10-15 centi földet, hogy 2-3 levéltörés kimaradjon. Ezt mindaddig ismételni kell, míg tudunk kotorni rá földet. Egy kevés földet kapával a tövekhez igazítok (kissé feltöltöm) azért, hogy a gumókat még véletlenül se érje nap, mert különben megzöldülnek és mérgezővé válnak. Az öntözést virágzás idején különösen meghálálja. Körülbelül júniusban, amikor virágba borulnak én már felhúzkodom egy kis újburgonyáért a töveket, ekkor a legízletesebbek!
Kártevője a burgonyabogár, én rendszerint leszedem őket, ha megjelennének mivel nem minden évben tudok védőnövényt tenni közé. Illetve a sárga petéket tartó leveleket is lecsípkedem! Ezeket természetesen ne tegyük a komposztra!  A peték a levelek fonákján helyezkednek el, így nehéz őket észrevenni. Egyik módszerem amikor erős vízsugárral locsolom a zöld burgonyanövényeket, így sok bogár egyszerűen lepotyog a növényről és ezek rendszerint el is pusztulnak. Az elpusztult bogarakat otthagyom, a talajba kerülve bármilyen hihetetlen értékes nitrogénforrás. Másik módszerem, ha már sok a burgonyaszár és levél egy seprűvel egyszerűen leveregetem a kártevőket. Így soha még nem kellett növényvédőszert használnom a krumplibogarak ellen. A burgonya védőnövényei lehetnek a körömvirág, büdöske, és fehér mustár. A burgonya közt szépen virít a büdöske és a körömvirág is, egész nyáron át! A fehér mustárt sűrűn vessük közé, majd amikor akkorára nő, mint a palánta, saraboljuk le, a maradványait hagyjuk ott. 

Gondoltátok volna, hogy ilyen fajta burgonyák is léteznek?





2014. február 22.

Vetési naptár

Én az alábbi letölthető táblázatot használom vetéskor, viszont az időjárás évről évre keresztülhúzza a számításaimat. Emlékeztek még a tavalyi márciusi télre? Hónyulak sorakoztak az udvaron Húsvétkor. Nos még április második hetében is alig lehetett kimenni a földre, nem is beszélve a hidegről, na nem csak a levegő, hanem a föld sem tudott átmelegedni, így a magok csírázása sem volt ideális. Azért azután megmutatta magát a tavasz és mondhatni "utolérte" magát a természet, megörvendeztetett a kert hamarosan 8-10 féle salátával, korai retekkel, spenóttal és gyümölcsfa virágokkal.




Hasznos segítségünkre lehet még a biokertészeknek, hagyományos kertművelésről "alternatív" kertészkedésre áttérőknek  Maria Thun magyar nyelven is évente megjelenő Vetési Naptára – az utóbbi években a Biodinamikus Közhasznú Egyesület gondozásában vásárolhatjuk meg.


2014. február 20.

Természetesen

beszereztem és összekészítettem már az ültetni való magokat a kertészkedős dobozomba. Nagy dilemmám idén is, mint már évek óta a csávázott magok vásárlása. Csávázóanyagként rovar- és gombairtó szereket használnak a mezőgazdasági cégek, amik a növénybe is felszívódhatnak: a rövid tenyészidejű, leveles zöldségekben még betakarításkor is benne lehetnek, a hosszú tenyészidejűeknél, amelyek termést is hoznak, mint pl. a paradicsom, már nem nagyon találkozunk velük. Az EU épp tavaly tiltott be négy hatóanyagot a csávázószerek közül, mert megzavarják a méheket – tehát a virágban és a pollenben is megmaradnak.


Egyértelműnek tűnik, hogy akkor lesz igazán bio a kert, ha a vetőmagok is ökológiai termesztésből származnak, illetve ebből kelt növények magját használjuk fel a következő évben. A  kert véleményem szerint legyen egy ökológiailag harmonikus egység, kialakítása és művelése során ne használjunk semmilyen kemikáliát (itt a dilemmám a csávázott magok miatt), vegyük figyelembe a növényi együttélés szabályait és minden lépést úgy tervezzünk meg, hogy ökológiailag optimális legyen: a hulladék hasznosítástól a termények feldolgozásán és tárolásán át egészen a feldolgozásig. A műtrágya és növényvédő szer forradalom előttig minden kertet így műveltek! Úgy gondolom, hogy ha nagyanyáink idejében ez jól működött (és az ő nagyanyáik idejében is, hisz generációról generációra hagyományozták a tudást), akkor most is működnie kell. Nem mellesleg egészséges környezetben meglesz a mindennapos könnyű testedzésünk és az egészséges ennivalónk is!

Idén többféle bio vetőmagot is fogok beszerezni: jelentkeztem egy tanfolyamra, melyben a permakultúrás kertművelés fortélyaival ismerkedem. Szeretném a kertet, de indulásképp egy részét legalább ennek szellemében átalakítani. A tanfolyam szervezőjénél a Biokiskert webáruházában többféle vetőmagot is beszerezhetünk, ahogy tettem én is, de az interneten kutakodva más helyeken is érdemes körülnézni, ma már online is vásárolhatunk rendkívül egyszerűen. Egyetlen fájdalmam a magok borsos ára és úgy gondolom a biovetőmag előállítás és vásárlás egy nagyon bizalmi viszonyon alapuló dolog! Idén biztosan hagyok felmagzani is zöldségeket és elrakom a magot a következő évre. Majd ültetés előtt kipróbálom a gyógynövényes áztatást is. Paradicsom és paprika magokkal, virágmagokkal ez egész jól sikerül. Zöldségnövényekkel is ideje próbálkoznom!

2014. február 17.

Hétvégi kertészkedés

Vasárnap mire végeztem a benti teendőkkel és megebédeltünk, éppen elkezdett szemerkélni az eső. Még ez sem bírt eltántorítani egy kis kinti tevékenykedéstől: a kertben földbe került a spenót, és ami ősszel sajnos elmaradt új helyére kerültek az epertövek is,  mert a régi helyét még ezután kell elrendezni. Nagyon nem egyezett a véleményünk párommal hová is telepítsük, végül két helyre is kerültek. jutott belőle a szőlőtőkék alá is egy sorban. Kíváncsian várom, melyik részen fognak inkább szeretni :) Szívem szerint ültettem volna még korai salátát, de ez most elmaradt, illetve dughagymát is, ami szintén várat magára, főként, hogy ismét zuhog az eső és ha eláll is, napokig nem lehet majd a földre menni. Pedig akut mozgáshiányom van, amit próbálok ugyan kezelni egy kiadós erdei kocogással, ami feltöltődésnek nem is rossz, de bizony már ültetnék szívesen. Alig várom, hogy szedhessem az első saláta, retek és hagymaféléket, spenótot, sóskát, mert vegetáriánus lévén ezek nagy kedvenceim és tél végére nagyon kiéhezem rájuk.
Lássuk mit vethetünk persze az időtől függően február végén, március elején:
Február végén, ahogy az idő engedi már vethetünk petrezselymet és fagytűrő borsófajtákat, mint például a rajnai törpe, spenótot, sóskát (ha nincs tavalyról).
A hideget jobban tűrő, a nyári nagy meleget szenvedő, vagy hosszú tenyészidejű növényeket is márciusban vessük. Ezek a répafélék, a borsófélék, retkek, saláták. A tavaszi fokhagymát, vöröshagymát, is ilyenkor kell eldugni, illetve a hagymamagokat elvetni.
Márciusban kell a palántázandó növényeket is vetni a nevelő helyükre, ami klasszikusan fólia sátor, de kis mennyiségben edényekben, ládákban, speciális palántázókban is történhet. Egy ilyen megépítését is nagyon szeretném a kert egyik napos fekvésű részébe.


Palántázandó növények: paradicsomok, paprikák, káposztafélék ( tavaszi, nyári fajták ), zeller. Lehet az uborkát, tökféléket, dinnyeféléket is fészeknyi magmennyiséggel poharakban előnevelni, ami általában 4 - 5 magot jelent, de kicsit később vessük, mint a paprikaféléket. Nálam a helyben fészekbevetés jött be inkább.
Márciusban van az ideje, még rügypattanás előtt a fák, bokrok, szőlők metszésének is.

2014. február 10.

Kezdődhet a palántanevelés!

Bár kissé el vagyok kényeztetve palántanevelés terén, köszönhetően szüleim üvegházának, azért idén is nevelek a világos ablakpárkányokon néhányat, melyet majd a konyhakertbe ültetek ki. A paradicsom, paprika palántákat édesanyám neveli, miután beszereztem a magokat. Gyönyörű fejlett példányokat kapok, de zellert, karalábét, cukkinit, padlizsánt például magam nevelek. A palántanevelő edényeknek olyan széles a tárháza, hogy felsorolni is nehéz. Vannak készen kapható műanyag, papír konténerek, gyűjthetünk tejfölös, kefires, joghurtos tejes, üdítő italos dobozokat. Én ültetéskor az újrahasznosítás szempontjait igyekszem figyelembe venni. Vagy egyenesen régi használaton kívüli cserepekbe ültetek, bár az kevésbé helytakarékos.



vagy ahogy az Életszépítők csinálják:


Imádom :)

A karalábét őszi fogyasztásra és téli tárolásra magról ültetem, de korai fogyasztásra palántákat nevelek.
Idén hidegtűrő salátaféléket is ültettem, ezúttal egy hosszúkás ládába.

A zsázsa napokon belül fogyasztásra érett, egy részét majd kiültetem a magas ágyásba :)
 Vajas rozskenyér pirítóson szeretem a leginkább, igazi téli vitaminbomba!


2014. február 6.

Újrahasznos

Sokat töröm a fejem, hogy a kiürült kutyakonzerves dobozokat (és egyéb háztartásban kidobásra ítélt holmikat) miként lehetne újrahasznosítani teraszon, kertben, nos azt hiszem néhánynak megtaláltam a helyét!


2014. február 5.

Kedvencem: a csicsóka

Tudjátok miért imádom a csicsókát? Nem csak a kertben egész nyáron csodásan virító virágai miatt és merthogy jótékony élősövényként takar a szomszéd felől. Ezt a méltatlanul alul értékelt és értékes gumójú növényt olyan egyszerű bio módon termeszteni, hogy nem is hinné az ember. A család legnagyobb örömére pedig finom, egészséges ételeket lehet készíteni belőle. Kártevője nincs, meghálálja az öntözést, de a szárazságot is jól viseli, szinte bármilyen talajon megél, bár gondolom tápanyagtartalma és gumóméret szempontjából ez nem mellékes! 15db kisebb gumót ültettem el a kerítés mellé. Így lett 15 bokorból 2,5m magas szép élő sövényem + 15-ször kb 2,5-3 kg egészséges csicsóka gumóm, mely télen is a földben hagyható, így mindig frissen tudom szedni, annyit amennyire épp szükségem van. Ugyanis a csicsóka hamar elveszíti nedvességtartalmát, így célszerű frissen felhasználni. Nem fagy el még akkor sem, ha a föld megfagy, így viszont nehezebb felszedni. A csicsóka jótékony hatását nem csak népgyógyászati adatok támasztják alá, de tudományos kutatások is igazolják. A csicsóka fő hatóanyaga az inulin növényi rostanyag, amely képessé teszi a szervezetet arra, hogy öngyógyító tevékenységét beindítsa, fenntartsa. A csicsókát mint alapvető inulinforrást ehetjük frissen, nyersen reszelve salátába, süthetünk belőle pogácsát, főzhetünk belőle levest, készíthetjük köretként. Levét kipréselve rostos inulin italként fogyaszthatjuk.

Jótékony hatásairól ITT tudhatsz meg többet!
Receptekért kattints ide!

Csicsóka "szüret" kertünkben februárban



2014. február 4.

Kert az ablakban

Kisebb cserepekben télen is érdemes a párkányra zsázsát, metélőhagymát, metélőfokhagymát, fűszernövényeket ültetni, a szervezetünk téli vitaminpótlását ezzel is támogatni tudjuk. Szerencsére a legtöbb gyógynövény jól tűri a cserepes létet. Olyan cserepet használjunk, amelynek alján vízelvezető lyuk van. Alulra cseréptörmeléket vagy kavicsokat terítsünk, hogy elvezesse a gyökerektől a fölösleges vizet. Jó minőségű kerti földbe, bio virágföldbe ültessük. Világos napos meleg ablakpárkányra állítsuk. Néhány héten belül szépen kizöldülnek.


Ha elültettünk néhány cserép magot, a cserepeket  ilyen vidám jelölőkkel lássuk el!


Kerüljük a virágkereskedésekben kapható műanyag változatait!
Csíráztatás

A csíráztatáshoz két evőkanál csíráztatni való apró bio magot (lucerna, retek, bíborhere stb.) tegyél egy széles-szájú 1-2 literes befőttesüvegbe, öntsél rá langyos vizet, hogy jól ellepje és gézzel, vagy szúnyogháló darabbal fedd le az üveget, és néhány befőttes gumival rögzítsd jól a gézt.
Áztasd estétől reggelig. Azután öntsd le az áztatóvizet a magokról a gézen keresztül és öblítsd át legalább 3-szor langyos (nem teljesen hideg!) vízzel. A gézen keresztül befolyatod a vizet, és azon keresztül leöntöd. Ezután helyezd el az edényszárítón, vagy tálban úgy hogy döntve legyen a szájával lefele, úgy 45 fokos szögben. Az üveg szája ne legyen takarva, hogy tudjon szellőzni, és a felesleges víz lecsöpöghessen róla. A magok eloszlanak az üveg oldalán.

Naponta legalább 2x öblítsd át a fenti módon . A pici magoknak 5 nap csíráztatás elég, és tele lesz üveg csírával.  Az első két napon, amíg a csírák ki nem bújnak jó, ha sötétben vannak, félhomályos helyen, vagy egy konyharuhával letakarhatod az üveget , de ügyelj arra, hogy a szája szabadon maradjon, szellőzhessen. Amikor a csírák kibújtak, kerülhet világos helyre, egy kicsit sütheti a nap is, hogy szép zöld legyen.

Lucernamagjaimon 1 mm-es csírakezdemények vannak, néhány napon belül azonban már fogyaszthatók!




Finom csírás recept a Konyhában!






2014. február 3.

Permakultúra

Hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend a permakultúra, az élővilág együttműködését szemmel tartó ökológiai kertgazdálkodás, avagy egy olyan életmód, mely az ökoszisztémát óvja, globális megoldásokat alkalmaz a környezeti problémákra. Nem titkolt szándékom saját lakókörnyezetemben is megvalósítani ezt a csodálatos összhangot!

Több linket is találsz ezzel kapcsolatban itt: Innen-onnan

2014. február 2.

Február

Mit csinál egy magamfajta kiskerttulajdonos februárban? Vacogósan kisétál a konyhakertbe, hálát ad szorgalmas párjának, aki téli unaloműzőként, bedolgozta a komposztot a talajba. Szór egy kis magot az etetőkbe, megsimogatja a lába alatt esztelenkedő macskákat majd spurizik vissza a házba, mert nagyon fázós tulajdonképpen. A jó meleg kandalló mellett összeválogatja a vetőmagokat, és gondos kerttervezésbe kezd, papíron és fejben, elveti az első magokat a palántanevelőbe. Bújja a könyveket, internetet, tájékozódik mit lehetne még kihozni a veteményből, amire nyugodtan mondhatni BIO, az évek óta tartó vegyszer és műtrágyamentes művelésnek köszönhetően. Valamint kitartóan várja, hogy megérkezzen a tavasz, mert úgy van összerakva gyárilag, hogy, ha megérzi a tavaszi kerti föld illatát, azonnal azt kívánja kotorni. 



Idei évre nagy elhatározásaim vannak, és kicsivel nagyobb területem is az egészséges, vegyszermentes zöldségeskert kialakításához. Ma tervezgetek, rajzolgatok, főzőcskézek, a KONYHÁBAN egy finom recept vár rátok, amit az enyhe télnek köszönhetően januárban(!) szüretelt brokkoliból készítettem.