Márciusban úgy gondolom a legtöbb hobbikertész türelmetlenül várja a tavasz kiteljesedését. Én minden nap alig várom, hogy kimehessek a kertbe és egy jóleső testmozgás keretében megadjam ami a lelkemnek is fontos: az alkotó, teremtő munkát.
Leila kutyánk által télen igazán kedvelt sziklakertet raktam rendbe elsőként, ami leginkább egy lepusztult csatatérhez hasonlított. Ez minden tavasszal így megy, ugyanis valamilyen megmagyarázhatatlan oknál fogva a téli hónapokban imád a tetején trónolni, minden figyelmeztetés ellenére. A száraz, elhalt növényi részeket eltávolítom, az időközben előbújó hagymás növényeink környezetét megtisztítom, hogy hamarosan virágzásukban gyönyörködhessünk! Ezt a munkát lányaim is különösen kedvelik!
Még mielőtt a fű el kezdene nőni, célszerű gyepszellőztetést, gyeplazítást is végezni. Kisebb felületek esetén ezt meg lehet tenni kézi erővel egy gereblye segítségével, nagyobb terület esetén érdemes gyepszellőztető gépet használnunk. A szellőztetés célja, hogy több levegőhöz jusson a gyepünk. Sohasem gyeptrágyázunk, mivel a levágott fű a komposztra kerül! A fűmag vetését, ahová szükséges fagyok után lehet kezdeni.
A nedvkeringés beindulása előtt igyekezzünk elvégezni a gyümölcsfák, díszfák, cserjék koronaalakításával kapcsolatos munkálatokat is. A gyümölcsfák, szőlőtőkék metszését is ekkor kell végrehajtani. Lemosó permetezést mi a kertben hosszú évek óta nem alkalmazunk, nincs is rá szükség!
A téli, szobába zárt napokon papírra vetettem már elképzeléseimet a veteményeskertet illetően. Ha sikerült ősszel felásatni vagy felásni a kertünket, akkor már „csak” annyi munkánk van, hogy jól előkészítsük az ágyat a hidegtűrő növények magjainak. Nézzük meg a tél után a veteményes talaját! Ha szétestek a hantok a téli fagy és hó hatására, a nedvesség elegendően beszivárgott a talajba, elképzelhető, hogy a jó magágy elkészítéséhez már csak gereblyézésre, az ágyások kijelölésére, van szükség. A magoknak a morzsalékos, laza szerkezetű és tápanyagokban bővelkedő talaj az ideális. Évek óta komposztálunk, az kerül a talajba, de ősszel istállótrágyát is hozattunk. Ezt a tél folyamán forgattuk a földbe.
Amikor megtervezzük a veteményeskertben a zöldségfélék helyét, legyük figyelemmel arra, hogy az egyes növényfajok milyen növény után következnek:a zöldségeskert meghálálja, ha figyelünk a vetésforgóra!
Március elején nagy biztonsággal vethetjük a sárgarépa, a fehér gyökér, a pasztinák, a spenót, sóska, hónapos retek és a fejes saláta magját, tépősalátát, ruccolát, ázsiai salátaféléket, duggathatjuk a vöröshagyma dughagymáit.
Semmi sem szabhat gátat egy kis kerti munkára, ha az idő ilyen szép :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése